2024-08-23

Czy małżonkom będącym fundatorami Fundacji Rodzinnej przysługuje zwolnienie z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2024 r. (0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK), potwierdził pełne zwolnienie z opodatkowania PIT świadczeń wypłacanych z Fundacji Rodzinnej na rzecz małżonków, którzy wspólnie założyli Fundację Rodzinną i wnieśli do niej majątek.

Zarys problemu

Przed 25 czerwca 2024 r. Dyrektor KIS twierdził, że świadczenia wypłacane małżonkom-fundatorom nie są całkowicie zwolnione z PIT, co skutkowało koniecznością częściowej zapłaty tego podatku. Przypomnijmy, że mienie wniesione do Fundacji Rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez osoby zaliczone do tzw. grupy ,,zero” względem danego fundatora było uznawane za wniesione przez tego fundatora, jeżeli najbliższa rodzina fundatora nie była jednocześnie również fundatorem w tej Fundacji Rodzinnej.

W wyniku takiej interpretacji, dokonanie wypłaty z Fundacji Rodzinnej na rzecz każdego z małżonków wiązało z obowiązkiem zapłaty przez Fundację 15% podatku CIT od wartości wypłacanych przez nią świadczeń oraz dodatkowo podatku PIT w wysokości 10%.

Jednak zwolnienie z PIT

Po złożeniu skargi na niekorzystną interpretację indywidualną, Dyrektor KIS postanowił skargę uwzględnić i zmienić z urzędu zaskarżoną interpretację uznając stanowisko małżonków za prawidłowe. Dyrektor KIS zmienił swoje stanowisko na korzyść małżonków, będących fundatorami, potwierdzając w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2024 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK, pełne zwolnienie z opodatkowania świadczeń wypłacanych z Fundacji Rodzinnej na rzecz tych małżonków, a tym samym również na ich zstępnych i wstępnych.

Obecnie podatnik będący fundatorem Fundacji Rodzinnej i jednocześnie najbliższym krewnym innego fundatora, może sumować proporcję wartości mienia dla potrzeb zastosowania zwolnienia z PIT wniesionego do Fundacji Rodzinnej przez siebie oraz przez tego innego fundatora.

Dla małżonków, którzy wspólnie założyli Fundację Rodzinną i wnieśli do niej majątek, najnowsza interpretacja Dyrektora KIS jest korzystna, ponieważ wypłata z fundacji rodzinnej nie spowoduje po stronie małżonków obowiązku zapłaty PIT od otrzymanych wypłat. Oboje małżonkowie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z PIT od całości świadczeń. W efekcie, obciążenie podatkowe wypłaconych środków z Fundacji Rodzinnej pozostanie na poziomie 15%.

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 25 czerwca 2024 r. rzuca nowe światło na sytuacje podatkową małżonków-fundatorów. Należy jednak pamiętać, że każdy stan faktyczny wymaga odrębnej analizy, a linia interpretacyjna w tym zakresie nie jest ugruntowana, dlatego zachęcamy do rozmowy z doradcami podatkowymi ATA Tax na temat Państwa problemów podatkowych w Fundacji Rodzinnej.

Więcej na temat wyzwań podatkowych stojących przed Fundacjami Rodzinnymi możecie Państwo przeczytać również w innej publikacji dostępnej na naszej stronie pod adresem Fundacje rodzinne w Polsce – jakie korzyści i wyzwania podatkowe czekają na przedsiębiorców? – Lipiec – 2024 – Publikacje – ATA Finance.

Magdalena Walczyńska, Senior Tax Consultant, ATA Tax Sp. z o.o.
Zainteresował Cię ten temat?
Inne publikacje na ten temat
W praktyce obrotu gospodarczego ugruntowało się przekonanie, że pożyczki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Wiele osób zakłada, że jeśli transakcja jest objęta VAT, to automatycznie nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czy jednak zawsze tak jest? Niekoniecznie – kluczowe znaczenie ma tutaj to, czy dana transakcja rzeczywiście podlega opodatkowaniu VAT. Kiedy pożyczka podlega VAT,…
2025-04-04
Zbliża się termin raportowania CBC-P, zwiększają się obowiązki informacyjne Powiadomienie CBC-P należy złożyć do Szefa KAS w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego – dla podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin upływa 31 marca 2025 r. Obowiązek złożenia powiadomienia CBC-P stanowi część składową szerszego raportowania, związanego z implementacją mechanizmu Country-by-Country…
2025-03-14
Z początkiem 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dalej: „ustawa o podatku wyrównawczym”).
2025-01-24