Tarcza Antyinflacyjna 2.0. – obniżenie stawek VAT
Czasową obniżkę stawek podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe oraz nawozy i paliwa przewiduje ustawa z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Tarcza Antyinflacyjna 2.0.). Głównym celem zmian wprowadzanych ww. ustawą jest zahamowanie rosnącej inflacji. Zakłada ona czasową obniżkę stawek VAT na żywność, nawozy sztuczne, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną oraz paliwa. Obniżone stawki mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.
Obniżenie stawek
Podatek od towarów i usług na żywność i napoje objęte dotychczas stawką 5% wynosi obecnie 0%. W katalogu produktów objętych tą zmianą możemy znaleźć m.in. pieczywo, mięso, ryby, produkty mleczarskie, jaja, warzywa, owoce, orzechy, zboża i różnego rodzaju przetwory.
Podatek na paliwa silnikowe takie jak benzyna bezołowiowa, olej napędowy (diesel), czy gaz ziemny (LPG) został obniżony z 23% do 8%.
Przewidziano również obniżkę stawki VAT dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą – w tym przypadku VAT spadł z 8% do 0%.
Tarcza Antyinflacyjna 2.0. przedłuża do 31 lipca 2022 r. stosowanie 5% stawki VAT na energię elektryczną (w ramach Tarczy 1.0. obniżka miała obowiązywać do 31 marca 2022 r.).
Z kolei stawki na gaz ziemny oraz energię cieplną zostały dodatkowo obniżone względem Tarczy 1.0. – odpowiednio z 8% do 0% oraz z 8% do 5%. Podobnie jak pozostałe zmiany w ramach Tarczy 2.0. obniżone stawki na gaz i ogrzewanie będą obowiązywały do 31 lipca 2022 r.
Tarcza Antyinflacyjna a kwestia WIS
Na skutek obniżenia stawek VAT wygasają wiążące informacje stawkowe (WIS) dotyczące towarów objętych obniżkami. Zgodnie z przepisami wydane WIS obowiązują przez pięć lat od daty wydania decyzji, jednakże tracą one moc, w przypadku zmian przepisów podatkowych dotyczących stawek, których dany WIS dotyczy.
Należy więc stwierdzić, iż na skutek wprowadzonych zmian zabezpieczenie w postaci WIS formalnie wygaśnie. Warto jednak zaznaczyć, że zmiany w zakresie stawek VAT nie wpływają na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej. Pozostanie ona aktualna pod warunkiem, że opis, skład, charakter oraz zastosowanie tych towarów się nie zmienią.
Podatnicy chcący ponownie otrzymać zabezpieczenie w postaci WIS, będą musieli kolejny raz złożyć wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej.
Kinga Duszna, konsultant podatkowy, ATA Tax Sp. z o.o.
Zainteresował Cię ten temat?