Ulga na robotyzację – czy dla wszystkich przedsiębiorców?
Przedsiębiorcy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej, mogą skorzystać do końca 2026 r. z ulgi na robotyzację. Ulga na robotyzację daje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% określonych wydatków, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów podatkowych, co łącznie daje możliwość rozliczenia 150% kosztów uzyskania przychodów.
Jakie koszty można odliczyć w ramach ulgi na robotyzację?
Podatnicy korzystający z ulgi na robotyzację mogą odliczyć wydatki poniesione na:
- koszt nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych,
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, w szczególności: czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony), optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
- urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych;
- koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
- opłaty leasingowe od robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi własność tych środków trwałych na korzystającego.
Ulga na robotyzację dla wszystkich i na każdą maszynę?
Możliwość zastosowania ulgi na robotyzację wymaga zbadania czy nabyta maszyna ma „zastosowanie przemysłowe".
Zdaniem organów podatkowych „zastosowanie przemysłowe” oznacza zastosowanie wyłącznie w produkcji (wytwarzaniu) towarów. W konsekwencji, wyłącznie maszyny, które mają ścisły związek z produkcją towarów, tj. wyłącznie te, które są wykorzystywane przy liniach technologicznych, spełniają warunki do uznania ich za roboty przemysłowe (np. interpretacje indywidualne Dyrektora KIS z dnia 2 kwietnia 2024 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.83.2024.1.MK oraz z dnia 29.06.2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.162.2023.2.JG).
Sądy administracyjne potwierdzają, że „zastosowanie przemysłowe” powinno być rozumiane jako działalność polegająca na produkcji przy użyciu maszyn i innych urządzeń technicznych, oraz że taka maszyna musi być wykorzystana przez podmioty produkujące towary, a więc nie mogą to być podmioty prowadzące np. sprzedaż towarów (np. wyrok WSA w Łodzi z dnia 06.12.2023 r., sygn. I SA/Łd 801/23).
Rozszerzenie zakresu uprawnionych do ulgi na robotyzację
Sądy administracyjne podchodzą jednak do sprawy bardziej liberalnie poszerzając zakres rozumienia pojęcia „zastosowania przemysłowego”. Ich zdaniem do ulgi na robotyzację kwalifikują się również wydatki poniesione na nabycie maszyn, które są wykorzystywane przez podmioty produkujące towary, ale które jednocześnie nie biorą bezpośrednio udziału w ścisłej ich produkcji, tj. maszyny magazynujące, sortujące, zajmujące się logistyką lub konfekcjonowaniem (np. wyrok WSA w Krakowie z dnia 23.04.2024 r.).
Podsumowanie
Ulga na robotyzację pozwala na odliczenie aż 150 % poniesionych kosztów. Jak się jednak okazuje, żeby skorzystać z tej ulgi, podatnik, poza ustaleniem czy wydatki poniesione na nabycie maszyny są wydatkami kwalifikowanymi, musi w pierwszej kolejności zbadać czy maszyna zakupiona do jego przedsiębiorstwa będzie miała „zastosowanie przemysłowe”. W tym aspekcie chętnie pomogą Państwu doradcy podatkowi ATA Tax, zapraszamy do kontaktu.
Ogólne informacje na temat ulgi na robotyzację znajdziecie Państwo na rządowej stronie internetowej pod adresem Ulga na robotyzację (podatki.gov.pl).
Magdalena Walczyńska, Senior Tax Consultant, ATA Tax Sp. z o.o.
Zainteresował Cię ten temat?
magdalena.walczynska|atatax.pl| |magdalena.walczynska|atatax.pl