Opodatkować czy nie? Wszystko, co musisz wiedzieć o dochodach obcokrajowców.
Rezydencja podatkowa - co to jest i dlaczego jest taka ważna?
Prawidłowe określenie rezydencji podatkowej jest niezwykle istotne w celu weryfikacji obowiązku podatkowego obcokrajowców w Polsce.
Zgodnie z Ustawą o PIT, nieograniczony obowiązek podatkowy (czyli obowiązek podatkowy od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania) mają osoby fizyczne, które:
- posiadają na terenie Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych
lub
- przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
W objaśnieniach do Ustawy o PIT Ministerstwo Finansów wskazało, że „Istnienie w Polsce ośrodka interesów życiowych oznacza posiadanie ścisłych powiazań osobistych lub gospodarczych z Polską. Powiązania osobiste to występowanie więzi rodzinnych, towarzyskich, podejmowanie aktywności społecznej, kulturalnej, sportowej, politycznej, itp.” Natomiast centrum interesów gospodarczych jest to „miejsce, z którym dana osoba ma ścisłe powiązania ekonomiczne”.
Co ważne, aby osoba fizyczna (obcokrajowiec) mogła zostać uznana za polskiego rezydenta podatkowego wystarczy, że spełni ona jeden z dwóch wyżej wymienionych warunków. Kwestie, czy ustawowe przesłanki zostały spełnione należy każdorazowo weryfikować i oceniać w sposób indywidualny, co z kolei może nierzadko stanowić duże wyzwanie dla podatników i powodować wiele trudności.
Obcokrajowcy niespełniający żadnego z dwóch powyższych warunków (tj. centrum interesów życiowych w Polsce oraz pobyt w Polsce powyżej 183 dni) podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co w praktyce oznacza, że opodatkowany zostanie jedynie dochód osiągnięty w Polsce.
Rola umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Mając na uwadze powyższe, należy także pamiętać, że może wystąpić sytuacja, w której osiągnięte dochody powinny zostać opodatkowane dwukrotnie. Wśród przyczyn podwójnego opodatkowania można wymienić:
- residence-source conflict (opodatkowanie zarówno w państwie rezydencji jak i w państwie źródła);
- residence-residence conflict (podwójna rezydencja).
W przypadku wystąpienia ww. sytuacji należy posłużyć się przepisami zawartymi w odpowiedniej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi porozumienie między dwoma umawiającymi się państwami, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych w jednym państwie przez rezydenta drugiego państwa. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą dotyczyć różnych dochodów, m.in. uzyskiwanych z pracy, działalności gospodarczej, nieruchomości, dywidend czy odsetek.
Podsumowanie
Jak można zauważyć, kwestie opodatkowania obcokrajowców są tematem złożonym i wymagającym sprawnego poruszania się nie tylko wśród przepisów krajowych, ale także międzynarodowych. W związku z tym, jeżeli zainteresował Państwa ten temat lub potrzebujecie Państwo wsparcia w prawidłowym opodatkowaniu osiąganych dochodów, eksperci ATA Tax służą pomocą.
Zapraszamy do kontaktu!
Anna Krzyżanowska, senior tax consultant, ATA Tax Sp. z o.o.
Zainteresował Cię ten temat?
anna.krzyzanowska@atatax.pl