Czy małżonkom będącym fundatorami Fundacji Rodzinnej przysługuje zwolnienie z PIT?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2024 r. (0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK), potwierdził pełne zwolnienie z opodatkowania PIT świadczeń wypłacanych z Fundacji Rodzinnej na rzecz małżonków, którzy wspólnie założyli Fundację Rodzinną i wnieśli do niej majątek.
Zarys problemu
Przed 25 czerwca 2024 r. Dyrektor KIS twierdził, że świadczenia wypłacane małżonkom-fundatorom nie są całkowicie zwolnione z PIT, co skutkowało koniecznością częściowej zapłaty tego podatku. Przypomnijmy, że mienie wniesione do Fundacji Rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez osoby zaliczone do tzw. grupy ,,zero” względem danego fundatora było uznawane za wniesione przez tego fundatora, jeżeli najbliższa rodzina fundatora nie była jednocześnie również fundatorem w tej Fundacji Rodzinnej.
W wyniku takiej interpretacji, dokonanie wypłaty z Fundacji Rodzinnej na rzecz każdego z małżonków wiązało z obowiązkiem zapłaty przez Fundację 15% podatku CIT od wartości wypłacanych przez nią świadczeń oraz dodatkowo podatku PIT w wysokości 10%.
Jednak zwolnienie z PIT
Po złożeniu skargi na niekorzystną interpretację indywidualną, Dyrektor KIS postanowił skargę uwzględnić i zmienić z urzędu zaskarżoną interpretację uznając stanowisko małżonków za prawidłowe. Dyrektor KIS zmienił swoje stanowisko na korzyść małżonków, będących fundatorami, potwierdzając w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2024 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK, pełne zwolnienie z opodatkowania świadczeń wypłacanych z Fundacji Rodzinnej na rzecz tych małżonków, a tym samym również na ich zstępnych i wstępnych.
Obecnie podatnik będący fundatorem Fundacji Rodzinnej i jednocześnie najbliższym krewnym innego fundatora, może sumować proporcję wartości mienia dla potrzeb zastosowania zwolnienia z PIT wniesionego do Fundacji Rodzinnej przez siebie oraz przez tego innego fundatora.
Dla małżonków, którzy wspólnie założyli Fundację Rodzinną i wnieśli do niej majątek, najnowsza interpretacja Dyrektora KIS jest korzystna, ponieważ wypłata z fundacji rodzinnej nie spowoduje po stronie małżonków obowiązku zapłaty PIT od otrzymanych wypłat. Oboje małżonkowie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z PIT od całości świadczeń. W efekcie, obciążenie podatkowe wypłaconych środków z Fundacji Rodzinnej pozostanie na poziomie 15%.
Podsumowanie
Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 25 czerwca 2024 r. rzuca nowe światło na sytuacje podatkową małżonków-fundatorów. Należy jednak pamiętać, że każdy stan faktyczny wymaga odrębnej analizy, a linia interpretacyjna w tym zakresie nie jest ugruntowana, dlatego zachęcamy do rozmowy z doradcami podatkowymi ATA Tax na temat Państwa problemów podatkowych w Fundacji Rodzinnej.
Więcej na temat wyzwań podatkowych stojących przed Fundacjami Rodzinnymi możecie Państwo przeczytać również w innej publikacji dostępnej na naszej stronie pod adresem Fundacje rodzinne w Polsce – jakie korzyści i wyzwania podatkowe czekają na przedsiębiorców? - Lipiec - 2024 - Publikacje - ATA Finance.
Magdalena Walczyńska, Senior Tax Consultant, ATA Tax Sp. z o.o.
Zainteresował Cię ten temat?
magdalena.walczynska|atatax.pl| |magdalena.walczynska|atatax.pl