14 grudnia 2022 r. uchwalona została dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464, która zmieniła krąg podmiotów zobowiązanych do składania informacji niefinansowych. Ogólnym celem dyrektywy jest zapewnienie, by przedsiębiorstwa przyczyniły się do zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarek oraz społeczeństw poprzez identyfikację przedsiębiorstw, które niekorzystnie oddziałują na prawa człowieka i środowisko.
Raportowanie ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) to rodzaj sprawozdawczości niefinansowej w zakresie zrównoważonego rozwoju, który dotyczy takich kategorii jak kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym.
Dotychczas obowiązek raportowania ESG dotyczył tylko jednostek interesu publicznego (m.in. banków i zakładów ubezpieczeniowych), które spełniały określone kryteria.
Zgodnie z dyrektywą 2022/2464 od 1 stycznia 2024 r. obowiązkiem raportowania będą objęte duże jednostki będące jednostkami interesu publicznego, które na dzień bilansowy spełniają co najmniej 2 warunki:
Pierwsze raporty ESG wynikające z dyrektywy będą dotyczyły roku obrotowego 2024, czyli zostaną sporządzone w 2025 r. W kolejnych latach zakres podmiotowy będzie sukcesywnie powiększany, tak aby tym obowiązkiem raportowania w 2029 r. były objęte wszystkie duże przedsiębiorstwa oraz małe i średnie podmioty giełdowe.
Takie raporty mają obejmować przede wszystkim informacje o:
Ponadto podmioty zobowiązane do składania informacji niefinansowych będą podlegały pod rozporządzenie 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (tzw. Taksonomia). W związku z tym w takim sprawozdaniu niefinansowym należy również ujawnić informację m.in. o:
Należy jednak zauważyć, że dyrektywy muszą być implementowane do ustawodawstwa krajowego, aby mogły obowiązywać. Polska ma czas do 6 lipca 2024 r. na implementacje przepisów do polskiego porządku prawnego, ale jak na razie nie zostały jeszcze przygotowane stosowne regulacje.