2024-10-03

Rozwiązania podatkowe w czasie powodzi

Powódź, która w połowie września dotknęła południowo-zachodnią część naszego kraju spowodowała niewyobrażalne straty materialne i humanitarne. W odpowiedzi na ten kryzys wiele organizacji oraz instytucji publicznych i prywatnych zorganizowało akcje pomocowe dla powodzian. Organy administracji państwowej na bieżąco wdrażają finansowe formy pomocy dla poszkodowanych. Jednym  z takich rozwiązań są zmiany w przepisach podatkowych kierowane do osób poszkodowanych przez powódź oraz osób udzielającym im pomocy, dotyczące m.in. preferencyjnej stawki podatku VAT dla darowizn oraz odroczenie terminu zapłaty podatku i złożenia deklaracji podatkowych.

Stawka 0% VAT dla nieodpłatnych świadczeń

Stawka 0% podatku VAT ma zastosowanie do nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek powodzi. Obniżona stawka obowiązuje wyłącznie do dostaw towarów lub świadczenie usług na rzecz:

  • organizacji pożytku publicznego;
  • jednostek samorządu terytorialnego;
  • podmiotów leczniczych;
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Należy przy tym pamiętać o zawarciu pisemnej umowy między podatnikiem dokonującym nieodpłatnych czynności, a podmiotem wyżej wskazanym, która będzie potwierdzać, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystywane na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r.

Z opisanej preferencji podatnicy mogą skorzystać od 12 września do 31 grudnia 2024 r.

Przedłużenie terminu na złożenie deklaracji i zapłatę podatku

Kolejnym rozwiązaniem dla poszkodowanych w wyniku powodzi jest wydłużenie terminu zapłaty podatku i złożenia deklaracji. Możliwość ta dotyczy m.in. wydłużenia terminu zapłaty:

  • podatku VAT,
  • zaliczek PIT oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • zaliczek CIT,
  • podatku od przychodów z budynków,
  • podatku PCC,

oraz odroczenia terminu złożenia niektórych deklaracji na podatek PIT, CIT, VAT, PCC oraz podatek od spadków i darowizn.

Preferencje dotyczą obowiązków za wskazane w rozporządzeniu okresy i kierowane są do określonej grupy odbiorców. W niektórych przypadkach przedłużono terminy aż do 30 kwietnia 2025 r.

Jest to niewątpliwie realna pomoc, ułatwiająca powrót do normalności. Z drugiej jednak strony w zakresie płatności stanowi ona tylko odroczenie terminu zapłaty podatków, a nie ich umorzenie, co w wielu przypadkach, w świetle szkód dokonanych przez powódź, może okazać się niewystarczające.

Odroczenie i umorzenie należności podatkowych – rozwiązania przewidziane w Ordynacji podatkowej

Warto wspomnieć, że do dyspozycji podatników pozostają także ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych wynikające wprost z Ordynacji podatkowej (m.in. odroczenie terminu zapłaty podatków, rozłożenie na raty zaległości podatkowej, czy też jej umorzenie). Jak deklaruje Ministerstwo, organy podatkowe będą priorytetowo rozpatrywać wnioski poszkodowanych przez powódź podatników, a wszelkie zaświadczenia będą wydawane natychmiastowo, zarówno w przypadku wniosków składanych osobiście w urzędach skarbowych, jak i tych złożonych elektronicznie.

Wsparcie dla podatników

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami podatkowymi, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w rozwiązaniach podatkowych w związku z powodzią.

Więcej informacji dotyczących rządowej pomocy dla powodzian znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/powodz2024

Klaudyna Malinowska, konsultant podatkowy, ATA Tax Sp. z o.o.
Zainteresował Cię ten temat?
Inne publikacje na ten temat
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 13 czerwca 2024 roku wyrok w sprawie C-533/22, dotyczący istotnych kwestii związanych z opodatkowaniem VAT w kontekście międzynarodowego obrotu usługami.
2024-09-10
Taką zmianę zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, złożony 19 marca 2024 r. w Sejmie.
2024-04-09
Stanowisko dotyczące tej kwestii zaprezentował TSUE w wyroku z dnia 21 marca 2024 r. o sygnaturze C-606/22, który został wydany na skutek wniesienia przez NSA pytania prejudycjalnego.
2024-04-09